ثبت اختراع

توضیحات:

مطابق ماده1 قانون ثبت اختراعات

  • اختراع نتيجه فكر فرد يا افراد است كه براي اولين بار فرآيند يا فرآورده‌ای خاص را ارائه می كند و مشكلی را دريك حرفه‌، فن‌، فناوری، صنعت و مانند آنها حل مي نمايد.

مطابق ماده2 قانون ثبت اختراعات

  • اختراعی قابل ثبت است كه حاوی ابتكار جديد و دارای كاربرد صنعتی باشد. ابتكار جديد عبارت است از آنچه كه در فن يا صنعت قبلی وجود نداشته و براي دارنده مهارت عادی در فن مذكور معلوم و آشكار نباشد و از نظر صنعتی، اختراعی كاربردی محسوب می شود كه در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت يا استفاده باشد. مراد از صنعت‌، معنای گسترده آن است و شامل مواردی نظير صنايع‌دستي‌، كشاورزی، ماهيگيری و خدمات نيز می شود.

ثبت اظهارنامه بین المللی اختراع (PCT)

تمام امتیازهای انحصاری ناشی از ثبت اختراع محدود به منطقه جغرافیایی است که اختراع در آن قلمرو به ثبت رسیده است، این موضوع در منابع حقوقی به عنوان اصل حمایت سرزمینی شناخته می شود. صاحبان اختراع به منظور ثبت اختراع در کشورهای دیگر می توانند با استناد به معاهده همکاری ثبت اختراع PCT، از طریق سایت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) به نشانی www.wipo.int اقدام نمایند. فرآیند ثبت اختراع در این سیستم شامل دو مرحله است:

  • 1. فاز بین المللی (International phase)
  • o ثبت اظهارنامه بین المللی (File PCT application)

    بر این اساس از تاریخ حق تقدم (تاریخ ثبت اظهارنامه اول) 12 ماه فرصت دارید تا اقدام به ثبت یک اظهارنامه بین المللی(PCT) نمایید. ثبت این اظهارنامه از طریق سیستم ePCT و سایت وایپو ممکن است و پس از ثبت اظهارنامه، یک شماره اظهارنامه بین المللی به پرونده شما تعلق می گیرد. o جستجوی بین المللی مقدماتی( (International search report and written opinion- (اجباری) در این مرحله یک مرجع جستجوی بین المللی (ISA) (برای جمهوری اسلامی ایران کشورهای، روسیه، چین، هند و اداره ثبت اختراعات اروپا در نظر گرفته شده اند) پرونده متقاضی را بررسی کرده و گزارش جستجو و نظر کتبی خود را راجع به ادعاهای متقاضی اعلام می‌نمایند. این نظر برای سایر کشورها الزام آور نیست. o انتشار بین المللی (Publication of international application)-(اجباری) در این مرحله اظهارنامه بین المللی متقاضی به همراه ضمایم مربوطه و همچنین گزارش جستجو و نظر کتبی مرجع بین المللی جستجو در سایت وایپو (http://www.wipo.int/patentscope/en/) منتشر خواهد شد. (در صورتی که متقاضی قبلا از اظهارنامه خود انصراف نداده باشد) o جستجوی بین المللی تکمیلی( (Supplementary international searc- (اختیاری) متقاضی در صورت تمایل می‌تواند درخواست جستجوی بین المللی تکمیلی داشته باشد که بر اساس آن، ادعاهای او علاوه بر پایگاه داده های بین المللی، در مجلات، مقالات، نشریه های علمی مرتبط و ... نیز جستجو شده و مرجع بین المللی جستجو، گزارش جستجو و نظر کتبی خود را راجع به ادعاهای متقاضی اعلام می‌نمایند. این نظر برای سایر کشورها الزام آور نیست. o بررسی مقدماتی بین المللی ( International preliminary examination)-(اختیاری) متقاضی در صورت تمایل می‌تواند درخواست بررسی مقدماتی بین المللی داشته باشد که بر اساس آن ادعاهای متقاضی مورد بررسی و کارشناسی قرارگرفته و در نهایت مرجع بررسی بین المللی (برای ایران کشورهای، روسیه، چین، هند و اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده اند)، نظر کتبی خود را راجع به ادعاهای متقاضی اعلام می نمایند. این نظر برای سایر کشورها الزام آور نیست.

  • 2. فاز ملی (National phase)
  • پس از تسلیم اظهارنامه PCT و حداکثر 30 ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مبنای حق تقدم، فرصت خواهید داشت تا جهت ثبت اختراع خود در کشورهای دیگر(کشورهای مشخص شده در اظهارنامه بین المللی) اقدام نموده یا به عبارتی در کشورهای دیگر وارد فاز ملی شوید. ذکر این نکته ضروریست که به دلیل افشای اظهارنامه در سایت سازمان جهانی مالکیت فکری، در صورت عدم اقدام متقاضی جهت ورود به فاز ملی و ثبت ملی اظهارنامه مذکور در این مهلت 30 ماهه، ، ثبت اختراع مذکور در آن کشورها در آینده امکان پذیر نخواهد بود.

  • مزایای استفاده از سیستم PCT
  • - امکان ثبت اظهارنامه بین المللی از هر نقطه ای از جهان ( از طریق اینترنت ) - کاهش هزینه و زمان در دریافت حق تقدم 30ماهه در 152 کشور عضو با پرداخت یک هزینه - افزایش مهلت زمانی حق تقدم از 12 ماه کنوانسیون پاریس به 30 ماه، جهت ورود به فاز ملی کشورهای عضو (152 کشور تا امروز) - صدور گزارش جستجو و نظر کتبی یک اداره معتبر جستجوی بین المللی نسبت به اظهارنامه: یکی از مهمترین مزایای سیستم PCT ارائه گزارش جستجو و نظر کتبی یک مرجع معتبر بین المللی جستجو، درباره اظهارنامه اختراع متقاضی می باشد. متقاضی با مشاهده این گزارش می تواند به میزان اختراع پذیری اختراع خود و اختراع هایی که احتمالا در فرایند ملی ممکن است مانع ثبت این اختراع شوند پی ببرد. - انتشار اظهارنامه به نام متقاضی یا متقاضیان در سایت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو): از آنجا که اظهارنامه در یک بانک معتبر بین المللی به انتشار می رسد، افراد ثالث نمی توانند اختراعی مشابه اختراع متقاضی را ثبت کنند. البته با توجه به انتشار اظهارنامه، چنانچه متقاضی حمایت از اختراع در هر کشوری را بخواهد، حتما بایستی ظرف بازه 30 ماهه از تاریخ حق تقدم، نسبت به ثبت در آن کشورها اقدام نماید.

ثبت اختراع در ایران

مخترعین و مبتکرین برای ثبت اختراع در ایران باید اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی در سایت مرکز مالکیت معنوی به نشانی http://iripo.ssaa.ir به ثبت برسانند. بدین منظور در گام نخست فرد باید در سامانه مرکز مالکیت معنوی ثبت نام نموده و بعد از اخذ کد شناسایی و فعال سازی حساب کاربری اقدام به ثبت اظهارنامه اختراع نماید. اظهارنامه اختراع برای بررسی ماهوی (شرایط اختراع پذیری) به یکی از مراجع استعلام ذیصلاح ارجاع می گردد. فرآیند ثبت اختراع به صورت الکترونیکی بوده و کلیه اقدامات لازم (ثبت انواع درخواست، پیگیری اظهارنامه و ... ) با استفاده از حساب کاربری متقاضی قابل انجام است لذا تا زمان پذیرش اختراع نیاز به مراجعه حضوری در اداره ثبت اختراعات نمی باشد. پس از صدور ابلاغیه پذیرش، متقاضی با مراجعه به اداره ثبت اختراعات پرونده فیزیکی را ارائه می دهد و بعد از انتشار آگهی ثبت اختراع در روزنامه رسمی می تواند برای اخذ گواهی اختراع مراجعه نماید. به شرط پرداخت هزینه اقساط سالانه، اختراع ثبت شده در ایران به مدت 20 سال مورد حمایت می باشد. چنانچه متقاضی برای پرداخت اقساط تا 6 ماه بعد از سررسید هر قسط اقدام نکند اختراع فاقد اعتبار خواهد بود.

آدرس مرکزمالکیت معنوی، اداره ثبت اختراعات:

تهران، میدان امام خمینی (ره) خیابان خیام ،خیابان فیاض بخش، جنب ساختمان شماره یک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ساختمان ملت

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی با ما در تماس باشید، شماره تماس 09399715690-33828803-041