بایگانی‌های اختراع - ستاره امید

روش استعلام اختراعات ثبت شده

استعلام ثبت اختراع

طرح های صنعتی و علائم های تجاری ، اختراع نتیجه فکر فردی یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا نوآوری خاص را ارائه می نماید و مشکلی را در یک حرفه ، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن راحل می کند.
اختراعی را میتوان ثبت کرد که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد. ابتکار جدید عبارت است از آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور آشکار نباشد و از نظر صنعتی ، اختراعی پرکاربرد محسوب می شود که در رشته ای از علم وصنعت قابل ساخت یا استفاده باشد. هدف از صنعت ، معنای عظیم آن است و شامل مواردی نظیر صنایع دستی ، کشاورزی ، ماهیگیری و خدمات نیز می شوند.
اگر چه اختراعی قبلاَ به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت را ندارد.بدین منظور،جهت پیشگیری از رد اختراع پیشنهادی، قبل از ثبت می بایست از اختراع مورد نظر استعلام گرفت.

طریقه استعلام ثبت اختراع

با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور می توان از اختراعات ثبت شده استعلام گرفت.
همچنین برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به نشانی http://ssaa.ir مراجعه نمود.
 

به موجب قانون کدام اختراعات از حیطه ی حمایت خارج هستند ؟

وفق ماده 4 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری موارد زیر از حیطه حمایت از اختراع خارج است :
الف- کشفیات ، نظریه های علمی روش های ریاضی و آثار هنری
ب- طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی
ج- روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان
د- منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها
ه- آنچه قبلاَ در فنون و صنایع پیش بینی شده باشد.
فن عبارت است  از هر چیزی که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر ، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع افشاء شده باشد.
در صورتی که افشاء اختراع ظرف مدت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود.
و- اختراعاتی که بهره برداری از آن ها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

مشخصاتی از شماره ثبت شرکت
_  شناسنامه از روش های شناسایی هویت شرکت یا مؤسسه می باشد.
_ ثابت و بدون تغییر است.
_ شرکتهایی که شماره ثبت ندارند غیر مجازند>ثبت شرکت:
_ بررسی نوع شرکت
_بررسی محل کار آن
_بررسی قانونی بودن شرکت
روش استعلام شناسه ملیشرکت:
از راه های مطمئن جهت استعلام شناسه ملی کشور،مراجعه به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی   http://www.ilenc.ir است.متقاضیان محترم می توانند با وارد نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل در سامانه ،جهت استعلام اقدام نمایند.
_شناسه ملی
_شماره ثبت
_نام شخصیت

مرکز ثبت مالکیت فکری ستاره امید

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره تخصصی در حوزه مالکیت فکری با ما در تماس باشید.
شماره تماس 09399715690- 33828803-041

و یا از طریق قسمت پشتیبانی آفلاین اطلاعات خود را بگذارید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند .

آدرس دفتر  : تبریز – جاده ائلگلی – جنب ایستگاه مترو سهند – مرکز خرید ستاره امید طبقه زیر همکف واحد40 […]

Read more

اداره ثبت اختراع

آدرس اداره ثبت اختراع

نوآورانی که استراتژی ثبت اختراع آنها بر این است که اختراع خود را در ایران مورد حمایت قرار دهند می توانند اظهارنامه ی ثبت اختراع خود را به اداره ثبت اختراع ایران واقع در مرکز مالکیت فکری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، زیر مجموعه ی قوه قضاییه ارائه دهند. این اداره در کشور فقط یک دفتر دارد که در حال حاضر در ضلع شمالی پارک شهر، در تهران واقع است.

تقریبا تمامی خدمات اداره ثبت اختراعات ایران به صورت غیر حضوری و آفلاین انجام می شود و نوآوران از سراسر کشور می توانند بسیاری از مراحل ثبت اختراع خود را از طریق پایگاه اطلاع رسانی این مرکز به آدرس http://iripo.ssaa.ir انجام دهند.

نوآوران با مراجه به این پایگاه می توانند از خدمات جستجوی اختراعات پیشین و همچنین ثبت اختراع بهره مند گردند. از آنجا که نظام ثبت اختراع در ایران نظام بررسی ماهیتی (ماهوی) می باشد، این اداره با توجه به زمینه فنی اختراع، مخترع را به یکی از مراکز علمی و پژوهشی کشور جهت اخذ استعلام شرایط ثبت اختراع معرفی خواهد نمود. در مراحل پایانی ثبت اختراع، متقاضی باید جهت تشکیل پرونده فیزیکی به اداره ثبت مراجعه کرده و گواهی ثبت اختراع خود را دریافت کند.

هزینه های ثبت اختراع در ایران بسیار کم تر از کشورهای دیگر است و بخشی از آن در طول 20 سال اعتبار گواهی ثبت اختراع از مخترع دریافت میشود.مرجع استعلام که توسط اداره ثبت معرفی خواهد شد نیز جهت بررسی شرایط اختراع هزینه ای را دریافت میکند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های ثبت شده  در سایت ستاره امید مراجعه نمایید.

 

شماره تماس اداره مالکیت صنعتی و اداره ثبت علامت تجاری و اداره ثبت اختراع تهران

جهت تماس با اداره ثبت علائم تجاری شماره تلفنی موجود نمی باشد اما میتوان از طریق لینک زیر به صفحه تماس با اداره ثبت برند و علائم تجاری تمای حاصل نمود.

http://iripo.ssaa.ir/Default.aspx?tabid=4021

همچنین برای تماس با مرکز ثبت طرح صنعتی بر روی لینک http://iripo.ssaa.ir/Default.aspx?tabid=4019 کلید نمایید.

اما برای تماس با اداره ثبت اختراعات میتوان علاوه بر استفاده از لینک http://iripo.ssaa.ir/Default.aspx?tabid=4020 با شماره تلفن های

63923368 -63923367- 63923365-63923369-63923337-63923363-63923357-63923351-63923362-63923371-63923352 […]

Read more

فهرست اختراعات ثبت شده در دنیاتا2019

در این مقاله فهرست اختراعات ثبت شده ی جهان به همراه منابع آنها آورده شده است .

برای ذکر هر گونه سوال پیشنهاد و مشکلات با پشتیبانی آنلاین و یا شماره های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید ، با تشکر.

اختراع چیست؟

با ذکر کلمه اختراع، ذهن اغلب مردم به سمت مفاهیمی نظیر نوآوری، خلاقیت، مخترع، دانشمند و … معطوف می‌شود. اما آیا می‌توان هر چیزی را اختراع نامید؟ آیا ساخت هر دستگاه یا وسیله‌ای از سوی یک فرد، موجب می‌شود که وی را یک مخترع قلمداد کنیم؟ آیا اختراع تنها محدود به دستگاه و یا یک وسیله جدید است، یا می‌تواند فرآیند یا روش تولید را نیز در بر گیرد؟ پاسخ به سؤالات فوق، نیازمند این است که از «اختراع»، یک تعریف جامع و روشن داشته باشیم.

یکی از تعاریف اولیه برای اختراع که در بسیاری از فرهنگ لغات معتبر، مانند کمبریج و بریتانیکا به آن اشاره شده، عبارت است از: «چیزی که پیش از این ساخته نشده و یا فرآیندی که برای ایجاد چیزهای جدیدی که قبل از این وجود نداشته، مورد استفاده قرار می‌گیرد». بر اساس این تعریف، چیزهایی که تازه طراحی و یا خلق شده‌اند و هرگونه فعالیتی که به طراحی و خلق مرتبط با آن‌ها منتهی می‌شود، می‌تواند با عنوان اختراع مطرح گردد. همچنین از منظر کسب‌وکار، اختراع را می‌توان محصول، فرآیند اجرا یا راهی برای انجام کاری دانست که تا پیش از این هرگز وجود نداشته است.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری ایران، اختراع را نتیجه فکر فرد یا افراد دانسته که برای اولین بار، فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه نموده و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن، حل می‌نماید. سازمان جهانی مالکیت فکری نیز، اختراع را راه‌حلی جدید برای یک مشکل فنی تعریف نموده است. همچنین، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، کلمه اختراع را به هرگونه هنر یا فرآیند، ماشین، ساخت، طراحی، ترکیبی از مواد، هرگونه پیشرفت جدید و مفید و یا انواع گیاهان اختصاص داده که قابلیت پتنت شدن ذیل قوانین ثبت اختراع ایالات‌متحده آمریکا را داشته باشد. لازم به ذکر است که دفاتر مختلف ثبت اختراع، الزامات مختلفی را برای ثبت اختراع دارند و بر این اساس، در صورتی که اختراع، واجد شرایط خاصی تحت عنوان «الزامات پتنت» باشد، می‌توان آن را در سیستم ثبت اختراع مربوطه به ثبت رسانده و از حقوق انحصاری اعطا شده برای بهره‌مندی از منافع حاصل از اختراع و جلوگیری از بهره‌برداری‌های دیگران، در محدوده جغرافیایی خاصی، استفاده نمود.

به نتیجه تلاش و کوشش فکری و ذهنی کسی که چیز جدیدی را خلق می کند اختراع گفته می شود.قانون ثبت علامت و اختراعات مصوب اول تیرماه۱۳۱۰ به ثبت رسانیدن اختراع را در کشور ایران اعلام می نماید.  و جهت ترتیب ثبت نظام نامه قانون ذکر شده که در سال ۱۳۱۰ تصویب شده است و در سال ۱۳۳۷ مورد تجدید نظر واقع شده است مراحلی را پیش بینی می نماید.

مهمترین ویژگی که موجب ثبت یک طرح به عنوان اختراع میگردد،و باعث مورد توجه قرار گرفتن در سرتاسر دنیا میشود  بروز و جدید بودن آن طرح است.

این شرط به اندازه ای حائز اهمیت می باشد که اولین مشخصه مورد بررسی توسط مراجع علمی کشور می باشد تا جدید بودن آن طرح در دنیا ثابت شود.  و چنانچه نمونه مشابه طرح مشاهده نشود ، به کارشناسان متخصص آن طرح جهت انجام بررسی های بیشتر ارسال می شود.

باید با صبر و حوصله موارد مختلفی را از جمله منابع متعدد، کلمات مشابه و کلید واژه های مشابه را مورد جستجو و بررسی قرار داد تا همه موارد بررسی شوند و موردی نادیده گرفته نشود.

فهرست اختراعات ثبت شده در دنیا

در اینجا به معرفی تعدادی از منابع مختص جستجوی اختراعات ثبت شده در دنیا می پردازیم :

توجه به این نکته ضروری است که US PATENT از میان منابع موجود در ایران و آمریکا ، جهت ثبت اختراعات از اهمیت بسزایی برخوردار گشته است.

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران از سال 1382 تا  سال 1391به سایت زیر مراجعه نمایید: http://www.gazette.ir/Archive/Index.asp

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران از سال 1391 تاکنون به سایت زیر مراجعه کنید: http://www.rooznamehrasmi.ir/News/NewsList.aspx

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده درامریکا به سایت زیر مراجعه کنید:    http://www.freepatentsonline.com/

جهت جستجوی اختراعات به سایت زیر مراجعه کنید:      (pct):    http://www.wipo.int/patentscope/en/

 

از میان معتبرترین سیستم های ثبت اختراعات بین المللی می توان به سیستم ثبت اختراعات آمریکا، ژاپن و اروپا اشاره کرد. که از میان آنها هم کشور آمریکا موفق شده اختراعات ثبت شده سایر کشورهای جهان را گزارش کند.

در طی این گزارش در بازده زمانی ۲۰۱۰الی ۲۰۱۵وضعیت ثبت اختراعات بین المللی به شکل مجزا ارائه شده است که در میان این کشورها، ایران به شکل فزاینده ای در طی این سال ها اختراعات بین المللی بسیاری را به ثبت رسانده است.

ثبت اختراعات در سیستم ثبت اختراعات معتبر اهمیت به سزایی پیدا کرده است چراکه یکی از شاخص های مهم تبدیل دانش به ثروت محسوب می شود :

فهرست برترین اختراعات ثبت شده درجهان در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ :

پلتفورم بوئینگ.
سیستم هوشمند شهر کالیفرنیا.
سیستم هوشمند باربری.
نرم‌افزار ابری.
پیوند بیمارستان و خانواده بیمار.
سیستم هوشمند هواپیماسازی.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

سایت ستاره امید

&nbsp […]

Read more

ثبت اختراع

اختراع خود را ثبت کنید

اختراع نتیجه ی عملکرد فکر فرد یا افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن ، فناوری ، صنعت و مانند آن حل می نماید .

اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.

رویه ثبت اختراع

ثبت اختراع به نحوه روش اعلامی بر اساس ادعای مخترع صورت می گیرد در این روش ادعای مخترع مقرون به صحت تلقی شده و به شرط عدم سابقه ثبت ادعای مخترع به ثبت می رسد ماده ٣٦ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات مقرر می دارد كه: ورقه (سند) اختراع به هیچ وجه برای قابل استفاده بودن و یا جدید بودن و یا حقیقی بودن اختراع سندیت ندارد و همچنین ورقه اختراع مزبور به هیچ وجه دلالت بر این نمیكند كه تقاضا كننده یا موكل او مخترع واقعی می باشد و یا شرح اختراع یا نقشه های آن صحیح است و اشخاص ذینفع می توانند نسبت به موارد مزبور در محكمه ابتدایی تهران اقامه دعوی كرده و خلاف آنرا ثابت نمایند در پرونده سبقه و ثبتی خود داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع

شخص حقیقی

– کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع
– کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
– کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
– پر کردن فرم های مربوطه اختراع
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– آدرس و کدپستی (مالک و مخترع)
– تأییدیه استعلامی (به درخواست اداره ثبت اختراع)

– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– در صورت وجود مشابهت دفاعیه انجام شود

شخص حقوقی

– کپی مدارک شناسایی مالک و مخترع
– کپی شناسنامه و کارت ملی مخترع
– کپی مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
– پر کردن فرم های مربوطه اختراع
– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– آدرس و کدپستی (مالک و مخترع)
– در صورتیکه اختراع شرکتی باشد روزنامه تأسیس و تغییرات مورد نیاز است.
– تأییدیه استعلامی (به درخواست اداره ثبت اختراع)

– نقشه اختراع(در صورتیکه اختراع دستگاه یا کالا باشد)
– در صورت وجود مشابهت دفاعیه انجام شود

همچنین مطابق با ماده ٣٧ قانون ثبت علایم تجارتی و اختراعات در صورتی كه :

الف: اختراع، اختراع جدید نباشد.
ب: وقتی كه ورقه (سند) اختراع جهت امور نقشه های مالی و اختراعات مخل انتظامات عمومی و فرمولها و ترتیبات دولتی صادر شده باشد.
ج: وقتی كه اختراع به طریقه علمی صرف بوده و قابلیت استفاده عملی صنعتی یا فلاحتی (كشاورزی) نداشته باشد.
د: وقتی كه پنج سال از صدور ورقه (سند) اختراع گذشته و بموقع استفاده عملی گذاشته نشده باشد هر ذینفعی می تواند به مراجع قضایی ذیصلاح در تهران رجوع و تقاضای صدور حكم دال بر بطلان ورقه اختراع صادر شده از اداره مالكیت صنعتی بنماید با توجه به مراتب مذكور روش ثبت اختراع در ایران بنحو اعلامی بوده و هر گونه ادعایی در محاكم قضایی مطرح و مورد رسیدگی قضایی قرار خواهد گرفت

فرایند ثبت اختراع

در حقوق مرتبط با مالکیت صنعتی شرط استفاده از این دسته حقوق منوط به ثبت آن در مرجع متولی ثبت است و درصورتیکه اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت تسلیم نشود حقوقی ایجاد نمی شود و ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است و درصورتیکه مخترع یا مالک اختراع قبل از تسلیم اظهارنامه و ثبت آن به نحوی از انحاء آنرا افشاء نماید اعم از اینکه اختراع مورد نظر را بصورت کتبی درقالب کتاب و مقاله و… منتشر نماید یا از طریق شفاهی، مصاحبه و شرکت درنمایشگاههای داخلی و بین المللی آنرا در معرض دید عمومی قرار دهد به منزله این است که با علم و اطلاع اقدام به افشاء آن در نزد عموم نموده و به نوعی درجهت عمومی سازی و وارد کردن این اختراع به حوزه قلمرو عمومی مالکیت اقدام کرده است.

و درصورتیکه متقاضی در مهلت ارفاقی (مهلت ۶ ماهه پس ازافشا،موضوع بنده ماده۴قانون) نیز مبادرت به تسلیم اظهارنامه اختراع ننماید حق اختراع برای وی از دست رفته محسوب می شود. بدین ترتیب کسانی که خواهان استفاده از نظام انحصارات ثبت اختراعات هستند ابتدا به ساکن باید این حق را به ثبت برسانند و معمولاً پس از ثبت اختراع است که مخترع (مالکان اختراع) می توانند علیه نقص کننده حق اختراع یا علیه هر شخصی که بدون اجازه او بهره برداریهای مندرج در بند الف ماده ۱۵ قانون ثبت اختراعات مصوب ۱۳۸۶ اعم از ساخت، صادرات و عرضه برای فروش ، فروش و استفاده از فرآورده را انجام می دهند به دادگاه شکایت کنند .

نحوه و شرایط و زمان مناسب تسلیم اظهارنامه ثبت اختراع

برطبق ماده ۲ آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ :ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت است و بنابر قاعده (سیستم اولین ثبت یا اختراع FIRS TO FILE […]

Read more