فهرست اختراعات ثبت شده در دنیاتا2019

فهرست اختراعات ثبت شده در دنیاتا2019

2019/10/25
|
0 نظرات
|

در این مقاله فهرست اختراعات ثبت شده ی جهان به همراه منابع آنها آورده شده است .

برای ذکر هر گونه سوال پیشنهاد و مشکلات با پشتیبانی آنلاین و یا شماره های ثبت شده در سایت تماس حاصل فرمایید ، با تشکر.

اختراع چیست؟

با ذکر کلمه اختراع، ذهن اغلب مردم به سمت مفاهیمی نظیر نوآوری، خلاقیت، مخترع، دانشمند و … معطوف می‌شود. اما آیا می‌توان هر چیزی را اختراع نامید؟ آیا ساخت هر دستگاه یا وسیله‌ای از سوی یک فرد، موجب می‌شود که وی را یک مخترع قلمداد کنیم؟ آیا اختراع تنها محدود به دستگاه و یا یک وسیله جدید است، یا می‌تواند فرآیند یا روش تولید را نیز در بر گیرد؟ پاسخ به سؤالات فوق، نیازمند این است که از «اختراع»، یک تعریف جامع و روشن داشته باشیم.

یکی از تعاریف اولیه برای اختراع که در بسیاری از فرهنگ لغات معتبر، مانند کمبریج و بریتانیکا به آن اشاره شده، عبارت است از: «چیزی که پیش از این ساخته نشده و یا فرآیندی که برای ایجاد چیزهای جدیدی که قبل از این وجود نداشته، مورد استفاده قرار می‌گیرد». بر اساس این تعریف، چیزهایی که تازه طراحی و یا خلق شده‌اند و هرگونه فعالیتی که به طراحی و خلق مرتبط با آن‌ها منتهی می‌شود، می‌تواند با عنوان اختراع مطرح گردد. همچنین از منظر کسب‌وکار، اختراع را می‌توان محصول، فرآیند اجرا یا راهی برای انجام کاری دانست که تا پیش از این هرگز وجود نداشته است.

قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری ایران، اختراع را نتیجه فکر فرد یا افراد دانسته که برای اولین بار، فرآیند یا فرآورده‌ای خاص را ارائه نموده و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن، حل می‌نماید. سازمان جهانی مالکیت فکری نیز، اختراع را راه‌حلی جدید برای یک مشکل فنی تعریف نموده است. همچنین، دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا، کلمه اختراع را به هرگونه هنر یا فرآیند، ماشین، ساخت، طراحی، ترکیبی از مواد، هرگونه پیشرفت جدید و مفید و یا انواع گیاهان اختصاص داده که قابلیت پتنت شدن ذیل قوانین ثبت اختراع ایالات‌متحده آمریکا را داشته باشد. لازم به ذکر است که دفاتر مختلف ثبت اختراع، الزامات مختلفی را برای ثبت اختراع دارند و بر این اساس، در صورتی که اختراع، واجد شرایط خاصی تحت عنوان «الزامات پتنت» باشد، می‌توان آن را در سیستم ثبت اختراع مربوطه به ثبت رسانده و از حقوق انحصاری اعطا شده برای بهره‌مندی از منافع حاصل از اختراع و جلوگیری از بهره‌برداری‌های دیگران، در محدوده جغرافیایی خاصی، استفاده نمود.

به نتیجه تلاش و کوشش فکری و ذهنی کسی که چیز جدیدی را خلق می کند اختراع گفته می شود.قانون ثبت علامت و اختراعات مصوب اول تیرماه۱۳۱۰ به ثبت رسانیدن اختراع را در کشور ایران اعلام می نماید.  و جهت ترتیب ثبت نظام نامه قانون ذکر شده که در سال ۱۳۱۰ تصویب شده است و در سال ۱۳۳۷ مورد تجدید نظر واقع شده است مراحلی را پیش بینی می نماید.

مهمترین ویژگی که موجب ثبت یک طرح به عنوان اختراع میگردد،و باعث مورد توجه قرار گرفتن در سرتاسر دنیا میشود  بروز و جدید بودن آن طرح است.

این شرط به اندازه ای حائز اهمیت می باشد که اولین مشخصه مورد بررسی توسط مراجع علمی کشور می باشد تا جدید بودن آن طرح در دنیا ثابت شود.  و چنانچه نمونه مشابه طرح مشاهده نشود ، به کارشناسان متخصص آن طرح جهت انجام بررسی های بیشتر ارسال می شود.

باید با صبر و حوصله موارد مختلفی را از جمله منابع متعدد، کلمات مشابه و کلید واژه های مشابه را مورد جستجو و بررسی قرار داد تا همه موارد بررسی شوند و موردی نادیده گرفته نشود.

فهرست اختراعات ثبت شده در دنیا

در اینجا به معرفی تعدادی از منابع مختص جستجوی اختراعات ثبت شده در دنیا می پردازیم :

توجه به این نکته ضروری است که US PATENT از میان منابع موجود در ایران و آمریکا ، جهت ثبت اختراعات از اهمیت بسزایی برخوردار گشته است.

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران از سال 1382 تا  سال 1391به سایت زیر مراجعه نمایید: http://www.gazette.ir/Archive/Index.asp

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده در ایران از سال 1391 تاکنون به سایت زیر مراجعه کنید: http://www.rooznamehrasmi.ir/News/NewsList.aspx

جهت جستجوی اختراعات ثبت شده درامریکا به سایت زیر مراجعه کنید:    http://www.freepatentsonline.com/

جهت جستجوی اختراعات به سایت زیر مراجعه کنید:      (pct):    http://www.wipo.int/patentscope/en/

 

از میان معتبرترین سیستم های ثبت اختراعات بین المللی می توان به سیستم ثبت اختراعات آمریکا، ژاپن و اروپا اشاره کرد. که از میان آنها هم کشور آمریکا موفق شده اختراعات ثبت شده سایر کشورهای جهان را گزارش کند.

در طی این گزارش در بازده زمانی ۲۰۱۰الی ۲۰۱۵وضعیت ثبت اختراعات بین المللی به شکل مجزا ارائه شده است که در میان این کشورها، ایران به شکل فزاینده ای در طی این سال ها اختراعات بین المللی بسیاری را به ثبت رسانده است.

ثبت اختراعات در سیستم ثبت اختراعات معتبر اهمیت به سزایی پیدا کرده است چراکه یکی از شاخص های مهم تبدیل دانش به ثروت محسوب می شود :

فهرست برترین اختراعات ثبت شده درجهان در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ :

  1. پلتفورم بوئینگ.
  2. سیستم هوشمند شهر کالیفرنیا.
  3. سیستم هوشمند باربری.
  4. نرم‌افزار ابری.
  5. پیوند بیمارستان و خانواده بیمار.
  6. سیستم هوشمند هواپیماسازی.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

سایت ستاره امید