طرح صنعتی

طرح صنعتی

طرح صنعتی

طرح صنعتی چیست؟

 طرح صنعتی صرفا جنبه تزئینی یا زیبایی شناختی و به عبارتی شکل ظاهری یک کالا را نشان میدهد.طرح صنعتی میتواند شامل خصوصیات سه بعدی مثل شکل یا خصوصیات دو بعدی مانند الگوها، خطوط، و رنگ باشد و به گونه ای ترکیب یا شکل یک محصول را تغییر دهد.
پس ایجاد هر نوع تغییری در این ویژگی ها که باعث زیباشناختی کالا و یا افزایش جذابیت برای مصرف کنندگان شود را باید ثبت نمود.

 

 

 

ویژگی های طرح صنعتی قابل ثبت:

طرح صنعتی مانند اختراع دارای شرایطی برای ثبت شدن است.

یکی از این شرایط جدیدبودن طرح می باشد. طرح های صنعتی هنگامی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر روش دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا  برحسب مورد قبل از حق تقدم اظهار نامه برای ثبت در هیچ منطقه ای از جهان برای عموم مردم افشا نشده باشد.

شرط دوم را می توان اصیل بودن یک طرح عنوان کرد. اصیل بودن یک طرح بدین معنی است که ان طرح توسط خود فرد طراحی شود و رونوشتی از یک طرح دیگر یا طرح های موجود نباسد.

شرط سوم داشتن شخصیت فردی طرح است. این بدین معنی است که تاثیری که یک طرح در ذهن عموم دارد با تاثیری طرح های پیشین دارند متفاوت باشد و به مصرف کننده حس متفاوت تری را القا می کند.

شرط چهارم عدم استفاده از نماد یا نشان های رسمی در طرح، این شرط بدین منظور است که عموم در انتخاب یک طرح تحت تاثیر نمادهای رسمی قرار نگیرند.

شرط پنجم طرح نباید در تضاد با اخلاق حسنه و نظم عمومی باشد.

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی

هر محصولی که دارای ویژگی های بالا باشد قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی را دارد.

طرح صنعتی دایره گسترده از محصولات صنعتی، خانگی ، معماری، پوشاک، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، لوازم دیجیتال، مبلمان، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی، بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی می باشد.

ویژگی های طرح صنعتی غیر قابل ثبت:

  1. طرح هایی که نوین نباشند یا از اصالت برخوردار نباشند.
  2. طرح هایی که قبل از تسلیم اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
  3. طرح هایی که شکل ثابتی ندارند.
  4. طرح هایی که تنها در نتیجه عملکرد فنی محصول تاثیر داشته باشند.
  5. طرح هایی حاوی نمادها یا نشان های رسمی
  6. طرح هایی که عینا در طبیعت وجود دارند.
  7. طرح های مخالف نظم عمومی یا موازین اخلاقی
  8. طرح هایی که صرفا اشکال هندسی باشند.
  9. طرح های صنعتی که به الکتریسیته وابسته هستند

مدت اعتبار طرح صنعتی چقدراست؟

مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود.

این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه های مربوط تمدید نمود. پس از انقضاء هر دوره که از پایان دوره شروع می شود یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده و همچنین جریمه تاخیر در نظر گرفته خواهد شد.

چرا طرح را باید ثبت کرد؟

این سوال در ذهن بسیاری افراد است که چرا باید یک طرح را ثبت کرد، با  ثبت طرح دولت یا اداره مالکیت صنعتی به شما حق استفاده انحصاری می دهد که قصد جلوگیری از سوء استفاده و یا استفاده بدون اجازه از طرح خود در برابر دیگران را دارد. همچنین در مواردی که محصولات وارداتی شبیه طرح صنعتی شماست و به خاطر این شباهت ممکن است به بازار شما لطمه بخورد، می تواند با ادعای شما واردات محصول مشابه را ممنوع کند.

به عبارت دیگر هرگاه یک طرح قانونا به ثبت برسد طراح و یا مالک آن از حقوق انحصاری ممانعت از کپی برداری غیرمجاز یا تقلید توسط  رقبا واشخاص ثالث برخوردار می شود این حق موجب می شود اشخاص ثالث از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن به کار رفته یا مشابه طرح ثبت شده است  منع گردند.

این امر ازنظر تجاری کاری مهم است چون توانائی رقابت کسب و کار را بهبود می بخشد و اغلب با خلق یک یا چند طرح جدید باعث افزایش درآمد  می گردد

طرح صنعتی به دلیل ارزش ها و زیبایی هایی که به محصول می دهد باعث بالا رفتن ارزش محصولات می شود و مشتریان زیادی را به سمت کالا و محصولات با طرح های جدید سوق می دهد. طرح صنعتی باعث می شود یک محصول برای مشتریان جذاب باشد و ممکن است حتی علت منحصر به فرد فروش محصولات گردد.

برای مشاهده مطلب مربوط به مزایای ثبت طرح صنعتی روی این متن کلیک کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنید