سئوالات متداول

سـوالـات متداول

1-برای حمایت از محصولات شما چه ابزار قانونی وجود دارد؟
این راهنما بر اختراعات متمرکز است. با این حال، بسته به محصول مورد نظر، ممکن است حقوق مالکیت فكري دیگری هم وجود داشته باشند که برای حمایت ویژگی­‌های مختلف یک محصول نوآورانه مناسب باشند؛ این حقوق شامل موارد زیر هستند: طرح‌های صنعتی علائم تجاری کپی رایت و حقوق مرتبط اختراع طرح چیدمان (یا توپوگرافی) مدارهای یکپارچه.
2-گواهی ثبت اختراع (پتنت) چیست ؟
گواهی ثبت اختراع هر کشور مبیّن حق انحصاری است که توسط دولت آن کشور برای مدت زمان محدود تعریف شده (یک تا بیست سال) به مخترع اعطا می‌شود.
3-ویژگی‌های اختراعات قابل ثبت چیست؟
-جدید بودن اختراع، بدین معنی که اختراع مورد نظر قبلاً در دنیا ساخته نشده یا سابقه‌ی افشای قبلی به صورت پتنت، مقاله، کاربری، فروش و … نداشته باشد. -وجود ابتکار و نوآوری در اختراع، یعنی برای اهل فن و متخصصان مربوطه بدیهی نباشد. -کاربری صنعتی اختراع، یعنی اختراع قابلیت ساخت و استفاده صنعتی را داشته باشد.
4-براي ثبت اختراع به كجا مراجعه كنيم؟
براي ثبت اختراع بايد به سایت مرکز مالكيت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید.
5-آيا به جز تهران ثبت اختراع در جاي ديگری صورت می گيرد؟
خير، در حال حاضر ثبت اختراع فقط در تهران و در اداره مالكيت صنعتی انجام می گيرد.
6-معاهده بين‌المللی همکاری ثبت اختراع (PCT) چیست ؟

معاهده همکاری ثبت اختراع یک معاهده بین‌­المللی است، که بوسیله سازمان جهانی مالکیت معنوی اداره می‌شود و جمهوري اسلامي ايران نیز از مهرماه ۱۳۹۲ بعنوان يكي از ۱۵۲ عضو این معاهده، به آن پيوسته است. سیستم PCT این امکان را فراهم می­‌کند که شما برای اختراع خود از طریق تسلیم یک اظهارنامه بین‌­المللی واحد، بجای اظهارنامه‌­های متعدد جداگانه در کشورها و اتحادیه‌­های منطقه‌­ای متعدد، حمایت اختراعی کسب نمائید. البته صدور و اعطای حق اختراع در نهایت از وظایف ذاتی ادارات ملی و منطقه­‌ای است که به اختصار فاز ملی نامیده می‌شود. روند بررسی اختراع تحت سیستم PCT مزایای متعددی هم برای ادارات اختراع و همچنین برای عموم مردم دارد که عبارتند از : ۱-شما مهلتی به مدت ۱۸ ماه خواهید داشت تا تمایل خود را برای حمایت از اختراع در کشورهای دیگر ابراز نمائید و همچنین هزینه‌­های ملی را پرداخت نمائید. ۲- اگر اظهارنامه و اختراعتان طبق مقررات معاهده PCT تشریح و تبین شده باشد بوسیله سایر کشورهای متعاهد در خلال بررسی در فاز ملی فرآیند بررسی اظهارنامه، از نظر شکلی قابل رد نخواهد بود. ۳- گزارش جستجوی بین‌المللی و تصمیم مکتوب مشتمل بر اطلاعات با ارزش درباره قابلیت ثبت اختراعتان (اختراع‌­پذیری) می‌باشد که به شما در تصمیم‌­گیری برای تجاری‌­سازی اختراع مبنای محکمی را ارائه می‌­دهد. ۴-شما این امکان را دارید که در طول بررسی مقدماتی اختیاری برای اصلاح اظهارنامه خود با بررسی‌­کننده مصاحبه نموده و جوانب مختلف اظهارنامه خود را قبل از ورود به بررسی توسط ادارات ملی مختلف بررسی نمایید. ۵-کار جستجو و بررسی ادارات ثبت اختراع در فاز ملی به طور قابل توجهی، با توجه به وجود گزارش جستجوی بین­‌المللی، نظریه مکتوب و در موارد مقتضی گزارش بررسی مقدماتی در خصوص قابلیت ثبت اختراع که منضم به اظهارنامه بین­‌المللی می‌باشند کاهش می‌­یابد. ۶- شما قادر به سرعت بخشی در رویه بررسی در فاز ملی کشورهای متعاهدی که برای رویه‌­های بررسی اختراع تحت PCT خود با اداراتی که به عنوان مراجع جستجوی بین­‌المللی عمل می­کند موافقت‌­نامه‌­ها و قراردادهای وسیعی دارند، هستید. ۷-با وجود هر اظهارنامه بین‌­المللی که با یک گزارش جستجوی بین­‌المللی همراه است اشخاص ثالث در وضعیت بهتری از نظر ارزیابی قابلیت ثبت اختراع ادعای اختراعی خود قرار می‌گیرند. ۸- برای شما به عنوان یک متقاضی این امکان وجود دارد که به همراه اظهارنامه بین­‌المللی­‌تان جهان را از برنامه­‌های خود مطلع نمایید. شما می­توانید در (Patent scope) تمایلتان را درخصوص موافقت‌نامه‌های اعطای مجوز ابراز نمایید که در واقع این روش بسیار موثری در آگاه نمودن افراد علاقمند به دریافت مجوز می‌­باشد. ۹-شما همچنین دیگر مزایا در ارتباط با صرفه‌­جویی در مکاتبات، ارسالات و ترجمه‌­ها را بدلیل اینکه در یک پروسه بین‌­المللی قرار دارید، خواهید داشت و به طور کلی نیازی به تکرار انجام امورات مذکور در ادارات مختلف نخواهد بود.

7-اعتبار ورقه (سند) اختراع چند سال است؟
در ايران مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع ۲۰ سال خواهد بود كه البته با پرداخت سالانه هزینه تمدید مدت حمایت از اختراع، این مهم اتفاق می­‌افتد. در صورتی که مالک اختراع هزینه تمدید را نپردازد و مدت ۶ ماه از زمان تمدید اختراع بگذرد، اختراع دیگر معتبر نخواهد بود.
8-آيا برای ثبت اختراع حتماً‌ بايد خود مخترع اقدام نمايد؟
خير، ثبت اختراع مي‌تواند از سوي وكيل مخترع تقاضا شود. در اين صورت تقاضانامه بايد به همراه اصل وكالتنامه با رونوشت يا فتوكپی برابر اصل شده ضميمه اظهارنامه شود.
9-دقت در تدوین متون اختراع چه اهميتی دارد؟

با توجه به اینکه گواهینامه اختراع، حقوق انحصاری یک محصول، فناوری و یا تکنولوژی را برای مدت حداکثر ۲۰ سال بوجود می‌آورد. ذکر این نکته مهم است که متون ثبت اختراع و بخصوص ادعانامه تعیین‌­کننده حدود اختراع می‌­باشد. بنابراین تدوین متون ثبت اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی است و نگارش توصیف و به خصوص ادعانامه اختراع نیازمند اشراف کامل به قوانین و تجربه دراین زمینه است. بارها و بارها مشاهده شده است مخترعینی که با زحمت فراوان به اختراعات خوبی دست یافته­‌اند، اما متاسفانه به دلیل سهل­‌انگاری در زمان ثبت اختراع به جزییات تدوین و نگارش متون توجه نکرده و پس از مدتی سودجویان از آن اختراع سوء استفاده نموده و از طرفی چون متون اختراع به درستی تنظیم نشده است در دعاوی قضایی بوجود آمده مخترع کار به جایی نبرده و یا با مشکلاتی برای احقاق حق خود مواجه می­‌شود. لذا اکیدا به مخترعین عزیز توصیه می‌­شود برای تنظیم متون اختراع خود از مشاور و کارشناس در این زمینه کمک بگیرند. ادعاها حدود حمایت یک اختراع را تعیین می­کنند. ادعاها برای یک اختراع ثبت شده از اهمیت ویژه‌­ای برخوردارند چون اگر به خوبی تنظیم نشوند، حتی یک اختراع واقعا ارزشمند می‌­تواند به یک اختراع بی‌­ارزش تبدیل شود که براحتی می­‌توان آن را دور زد یا پیرامون آن طراحی کرد. در دعاوی اختراعات به طورکلی اولین گام تعیین این است که آیا اختراع معتبر است و اینکه آیا اختراع تقلید شده یا حقوق آن نقض شده است یا خیر. قویا توصیه می‌­شود با یک کارشناس برای تهیه تقضانامه اختراع به ویژه ادعاها مشورت کنید. ادعاي اختراع بايد عناصر اختراعي را كه حمايت از آن درخواست شده است، درچارچوب مشخصه‌هاي فني تعيين كند. هر اختراع مي‌تواند مشتمل بر يك يا چند ادعا باشد.

10-تفاوت مخترع (inventor) و صاحب امتیاز اختراع (Assignee) چیست؟
مخترعین صاحبان معنوی اختراع هستند که می‌­توانند صاحبان مادی اختراع نیز باشند. اما در صورتی که صاحب اختراع اشخاص حقوقی دیگر باشند (به طور مثال موسسه، شرکت و دانشگاه محل کار مخترع)، مخترعین به غیر از حقوق معنوی سهم دیگری در اختراع ندارند و کلیه منافع مادی اختراع متعلق به صاحب امتیاز اختراع (Assignee) است.
11-آیا امکان واگذاری اختراع به دیگران نیز وجود دارد؟
از آنجایی که پتنت یک سند است، مانند هر سند دیگر قابلیت واگذاری و فروش به اشخاص دیگر را نیز دارد. در حقیقت واگذاری‌ها در قالب فروش پتنت یا قراردادهای مشارکت انجام می‌­شود.
12-طرح صنعتی چیست؟
به شکل و ظاهر کلی یک محصول طرح صنعتی گفته می‌­شود. شکل­‌ها، خطوط، رنگ‌­ها و… یک محصول مانند ساعت، مبل، کفش، پارچه و… صرف‌نظر از جنبه کاربردی آنها یک طرح صنعتی است.
13-آیا حمایت از طرح صنعتی مستلزم ثبت آن است؟
بله. طرح صنعتی زمانی از سوی قانون حمایت می‌گردد که در مرجع ثبت به ثبت برسد. متقاضی یا وکیل وی باید اظهارنامه ثبت طرح صنعتی را به همراه سایر مدارک و پرداخت هزینه­‌ها به مرجع ثبت ارائه دهد تا مرجع ثبت مطابق قانون درخصوص قابل ثبت یا غیرقابل ثبت بودن محصول تصمیم­‌گیری نماید.
14-ثبت طرح صنعتی چه حقوقی را ایجاد می‌­کند؟
حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی عبارت است از بهره‌­برداری انحصاری از طرح صنعتی شامل ساخت، فروش، واردات محصولات حاوی آن طرح. این حقوق متعلق به دارنده طرح صنعتی است و کسی نمی­‌تواند بدون اجازه او از آن طرح استفاده نماید.
15-مدت حمایت از طرح صنعتی چند سال است؟
مدت حمایت از طرح صنعتی در ایران پنج سال از تاریخ ارائه اظهارنامه ثبت آن می‌­باشد که این مدت برای دو دوره پنج ساله دیگر قابل تمدید است.
16-آیا می­‌توان طرح صنعتی را در سایر کشورهای جهان ثبت کرد؟
ایران عضو معاهده لاهه مربوط به ثبت بین‌­المللی طرح صنعتی نشده است. بنابراین امکان تقاضای ثبت از مبدا اداره ثبت طرح‌های صنعتی ایران برای سایر کشورهای جهان وجود ندارد و متقاضی ثبت بین‌­المللی طرح صنعتی باید شخصا یا از طریق وکیل، تقاضای ثبت طرح خود را در کشورهای موردنظر انجام دهد.
17-آیا می‌­توان اجازه استفاده از طرح را به دیگران واگذار کرد؟
مالک طرح صنعتی می­تواند بهره­‌برداری از طرح خود را در برابر دریافت حق امتیاز به دیگران واگذار نماید. در این موارد باید قرارداد بهره‌­برداری از طرح صنعتی میان طرفین توسط یک فرد متخصص، تنظیم گردد و حقوق و شرایط بهره‌­برداری در آن به طور دقیق و روشن ذکر شود.
18-درصورت تقلید و کپی­‌برداری از طرح صنعتی چه اقداماتی را می­‌توان انجام داد؟
در صورت تقلید و کپی‌­برداری از طرح صنعتی ثبت شده می­‌توان علیه فردی که مرتکب نقض شده اقامه دعوای حقوقی یا کیفری نمود. در صورت اثبات خسارت وارد شده، دادگاه حکم به پرداخت خساراتی را که ناشی از نقض حقوق طرح بوده صادر می‌کند.
19-وضعيت ثبت علايم تجاری در ايران چگونه است؟

هر متقاضی ثبت علامت تجاری در اداره ثبت علائم تجاری باید در زمان ثبت اظهارنامه خود مشخص نماید که در یک یا چند طبقه از کالاها یا خدمات مایل به ثبت علامت مورد نظر خود می‌باشد. اداره ثبت علائم تجاری ایران باوجود عدم الحاق رسمی به موافقت‌نامه طبقه بندی موسوم به «نیس» از این طبقات پیروی و آن را اعمال می‌­نماید. طبقات موافقت‌نامه نیس شامل ۳۴ طبقه کالا و ۱۱ طبقه خدمات می‌­باشد و هر چندسال مورد اصلاح و بازبینی توسط کمیته مربوطه قرار می‌­گیرد.

آیا پاسخ سوالی که دنبالش بودید پیدا نکردید؟

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی


جهت دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید
شماره تلفن های 33828803-041 و 09399715690 در ساعات اداری

مشاوره آنلاین


مشاوره آنلاین
09399715690
مشاوره آنلاین